Τετάρτη 4 Ιουνίου 2014

Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 82-71 του Ολυμπιακού στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων και με συνολικό σκορ στις νίκες 3-2 αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για τη σεζόν 2013-14!
Οι «πράσινοι» με αυτό τον τρόπο έφτασαν τα 34 πρωταθλήματα Ελλάδας και ολοκλήρωσαν τη φετινή σεζόν με νταμπλ, αφού είχε προηγηθεί η κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας, επί του Άρη στην Κρήτη!

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Φραγκίσκου Αλβέρτη αναδείχθηκε ο Γιόνας Ματσιούλις με 15 πόντους, ενώ ακολούθησαν o Διαμαντίδης με 11 και ο Φώτσης με 10.

Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Ματ Λοτζέσκι με 17, ενώ τον ακολούθησαν οι Πρίντεζης (16), Κόλινς (11) και Ντάνστον (11).

Ο Ολυμπιακός μπήκε… ζεστός στο παιχνίδι αφού πήρε τους πρώτους πόντους με δύο εύστοχα τρίποντα από τους Μάντζαρη και Λοτζέσκι. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με καλάθια από κοντινή απόσταση και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 11-10 χάρη σε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Ματσιούλις, το οποίο είχε συνέχεια από ένα επίσης θεαματικό άλει ουπ με τελείωμα του Λάσμε. Οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα δέκα πόντων για πρώτη φορά με δύο εύστοχες βολές του Φώτση (22-12), ενώ με συνεχόμενους πόντους και από τις δύο ομάδες το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το άκρως παραγωγικό σκορ 28-19!
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να «πληγώνει» την άμυνα του Ολυμπιακού και με τον Φώτση έφτασε το σκορ στο υπέρ του 34-20 (+14)! Ο Ολυμπιακός με ένα ξέσπασμα, που μεταφράστηκε σε τέσσερις πόντους του Λοτζέσκι και δύο του Περπέρογλου μείωσε σε 34-26, όμως οι «πράσινοι» επέστρεψαν πιο δυναμικά. Αρχικά η διαφορά ανέβηκε στους 15 πόντους (41-26, 43-28, 47-32) και τελικά διαμορφώθηκε στο 53-32, αφού ο Ούκιτς πέτυχε καλάθι και πήρε φάουλ από τον Σερμαντίνι, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα για την προηγούμενη φάση, στην οποία δεν του καταλογίστηκε φάουλ και δέχθηκε τεχνική ποινή!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός που μπήκε με μεγάλο πλεονέκτημα χαλάρωσε αισθητά την απόδοσή του, ωστόσο διατήρησε ένα προβάδισμα αρκετά σημαντικό το οποίο δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 15 πόντους, πλην της τελευταίας φάσης της περιόδου. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός δεν άλλαξε την εικόνα του κατά πολύ, ωστόσο βρήκε πιο πολύ σκορ και έφτασε στο 30’ στους 56 πόντους, έναντι 70 των «πράσινων». Το περισσότερο σκοράρισμα στο τρίτο μέρος επωμίστηκε ο Μάρντι Κόλινς.

Στον επίλογο από το 74-58 και μετά, ο Ολυμπιακός άρχισε να πλησιάζει στο σκορ, έχοντας αντίπαλο τον χρόνο. Με τον Ντάνστο να σκοράρει γκολ-φάουλ και πόντους από τους Πρίντεζη και Λοτζέσκι το σκορ έφτασε στο 74-68, όμως κάπου εκεί οι ελπίδες του Ολυμπιακού εξανεμίστηκαν! Ο Φώτσης σκόραρε και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να κατακτά το πρωτάθλημα με σκορ 82-71!

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 53-32, 70-56, 82-71.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Αναστόπουλος και Φούφης